Samtec Inc. MTMM-103-02-L-S-015
Part No.:
MTMM-103-02-L-S-015
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Shipping
MTMM-103-02-L-S-015 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.015" (0.38mm)
Contact Length - Post:
0.181" (4.60mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A