Samtec Inc. MTMM-102-15-G-S-615
Part No.:
MTMM-102-15-G-S-615
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-15-G-S-615 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.615" (15.62mm)
Contact Length - Post:
0.156" (3.96mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A