Samtec Inc. MTMM-102-14-G-S-290
Part No.:
MTMM-102-14-G-S-290
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-14-G-S-290 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.402" (10.21mm)
Overall Contact Length:
0.751" (19.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A