Samtec Inc. MTMM-102-13-G-S-270
Part No.:
MTMM-102-13-G-S-270
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-13-G-S-270 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.270" (6.86mm)
Contact Length - Post:
0.344" (8.74mm)
Overall Contact Length:
0.673" (17.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A