Samtec Inc. MTMM-102-11-G-S-380
Part No.:
MTMM-102-11-G-S-380
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-11-G-S-380 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.594" (15.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A