Samtec Inc. MTMM-102-10-G-S-307
Part No.:
MTMM-102-10-G-S-307
Description:
CONN HDR 2.00 2POS
Shipping
MTMM-102-10-G-S-307 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.307" (7.80mm)
Contact Length - Post:
0.189" (4.80mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A