Samtec Inc. MTMM-102-09-G-S-360
Part No.:
MTMM-102-09-G-S-360
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-09-G-S-360 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.116" (2.95mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A