Samtec Inc. MTMM-102-09-G-S-340
Part No.:
MTMM-102-09-G-S-340
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-09-G-S-340 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post:
0.136" (3.46mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A