Samtec Inc. MTMM-102-08-G-S-320
Part No.:
MTMM-102-08-G-S-320
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-08-G-S-320 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:
0.097" (2.47mm)
Overall Contact Length:
0.476" (12.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A