Samtec Inc. MTMM-102-07-S-S-351
Part No.:
MTMM-102-07-S-S-351
Description:
CONN HDR 2.00 2POS
Shipping
MTMM-102-07-S-S-351 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.351" (8.92mm)
Contact Length - Post:
0.046" (1.17mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A