Samtec Inc. MTMM-102-07-S-S-250
Part No.:
MTMM-102-07-S-S-250
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-07-S-S-250 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.147" (3.73mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A