Samtec Inc. MTMM-102-06-S-S-290
Part No.:
MTMM-102-06-S-S-290
Description:
CONN HDR 2.00 2POS
Shipping
MTMM-102-06-S-S-290 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.048" (1.22mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A