Samtec Inc. MTMM-102-06-S-S-230
Part No.:
MTMM-102-06-S-S-230
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-06-S-S-230 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A