Samtec Inc. MTMM-102-06-S-S-160
Part No.:
MTMM-102-06-S-S-160
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-06-S-S-160 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:
0.178" (4.52mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A