Samtec Inc. MTMM-102-05-L-D-211
Part No.:
MTMM-102-05-L-D-211
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Shipping
MTMM-102-05-L-D-211 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.211" (5.37mm)
Contact Length - Post:
0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A