Samtec Inc. MTMM-102-05-L-D-185
Part No.:
MTMM-102-05-L-D-185
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Shipping
MTMM-102-05-L-D-185 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.185" (4.70mm)
Contact Length - Post:
0.133" (3.38mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A