Samtec Inc. MTMM-102-04-S-S-175
Part No.:
MTMM-102-04-S-S-175
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-04-S-S-175 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.175" (4.45mm)
Contact Length - Post:
0.089" (2.26mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A