Samtec Inc. MTMM-102-04-L-D-182
Part No.:
MTMM-102-04-L-D-182
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Shipping
MTMM-102-04-L-D-182 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.182" (4.62mm)
Contact Length - Post:
0.082" (2.08mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A