Samtec Inc. MTMM-102-04-L-D-160
Part No.:
MTMM-102-04-L-D-160
Description:
CONN HDR 2.00 4POS
Shipping
MTMM-102-04-L-D-160 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:
0.104" (2.64mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A