Samtec Inc. MTMM-102-03-L-D-145
Part No.:
MTMM-102-03-L-D-145
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Shipping
MTMM-102-03-L-D-145 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A