Samtec Inc. MTMM-102-02-S-S-075
Part No.:
MTMM-102-02-S-S-075
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Shipping
MTMM-102-02-S-S-075 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.075" (1.90mm)
Contact Length - Post:
0.121" (3.08mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A