Samtec Inc. MTMM-102-02-L-D-120
Part No.:
MTMM-102-02-L-D-120
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Shipping
MTMM-102-02-L-D-120 Information
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.076" (1.93mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A