Samtec Inc. MTMM-101-04-S-D-150
Part No.:
MTMM-101-04-S-D-150
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Shipping
MTMM-101-04-S-D-150 Information
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A