Samtec Inc. MTMM-101-03-S-D-170
Part No.:
MTMM-101-03-S-D-170
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Shipping
MTMM-101-03-S-D-170 Information
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.073" (1.85mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A