Samtec Inc. MTMM-101-03-S-D-130
Part No.:
MTMM-101-03-S-D-130
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Shipping
MTMM-101-03-S-D-130 Information
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.113" (2.87mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A