Samtec Inc. MTLW-106-08-T-S-400
Part No.:
MTLW-106-08-T-S-400
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTLW-106-08-T-S-400 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact