Samtec Inc. MTLW-106-07-T-S-285
Part No.:
MTLW-106-07-T-S-285
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTLW-106-07-T-S-285 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact