Samtec Inc. MTLW-106-07-T-S-236
Part No.:
MTLW-106-07-T-S-236
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTLW-106-07-T-S-236 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact