Samtec Inc. MTLW-105-22-T-S-210
Part No.:
MTLW-105-22-T-S-210
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTLW-105-22-T-S-210 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.210" (5.33mm)
Contact Length - Post:
0.360" (9.14mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact