Samtec Inc. MTLW-105-10-T-S-710
Part No.:
MTLW-105-10-T-S-710
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTLW-105-10-T-S-710 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.710" (18.03mm)
Contact Length - Post:
0.060" (1.52mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact