Samtec Inc. MTLW-105-08-T-S-365
Part No.:
MTLW-105-08-T-S-365
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTLW-105-08-T-S-365 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.365" (9.27mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact