Samtec Inc. MTLW-105-05-T-S-140
Part No.:
MTLW-105-05-T-S-140
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Shipping
MTLW-105-05-T-S-140 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact