Samtec Inc. MTLW-104-24-T-S-105
Part No.:
MTLW-104-24-T-S-105
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-104-24-T-S-105 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post:
0.315" (8.00mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact