Samtec Inc. MTLW-104-10-T-S-660
Part No.:
MTLW-104-10-T-S-660
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-104-10-T-S-660 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.660" (16.76mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact