Samtec Inc. MTLW-104-05-F-S-195
Part No.:
MTLW-104-05-F-S-195
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-104-05-F-S-195 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.195" (4.95mm)
Contact Length - Post:
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact