Samtec Inc. MTLW-103-09-T-D-550
Part No.:
MTLW-103-09-T-D-550
Description:
.100" LOW PROFILE VARIABLE POST
Shipping
MTLW-103-09-T-D-550 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.550" (13.97mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact