Samtec Inc. MTLW-103-08-T-D-350
Part No.:
MTLW-103-08-T-D-350
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTLW-103-08-T-D-350 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact