Samtec Inc. MTLW-103-07-T-S-255-02
Part No.:
MTLW-103-07-T-S-255-02
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTLW-103-07-T-S-255-02 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact