Samtec Inc. MTLW-103-07-T-D-120
Part No.:
MTLW-103-07-T-D-120
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Shipping
MTLW-103-07-T-D-120 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.250" (6.35mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact