Samtec Inc. MTLW-103-07-G-S-197
Part No.:
MTLW-103-07-G-S-197
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTLW-103-07-G-S-197 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:
0.173" (4.40mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact