Samtec Inc. MTLW-103-07-G-S-195
Part No.:
MTLW-103-07-G-S-195
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTLW-103-07-G-S-195 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.195" (4.95mm)
Contact Length - Post:
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact