Samtec Inc. MTLW-103-06-T-D-130
Part No.:
MTLW-103-06-T-D-130
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTLW-103-06-T-D-130 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact