Samtec Inc. MTLW-103-06-G-S-240
Part No.:
MTLW-103-06-G-S-240
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTLW-103-06-G-S-240 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact