Samtec Inc. MTLW-102-24-S-S-180
Part No.:
MTLW-102-24-S-S-180
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-24-S-S-180 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.240" (6.10mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact