Samtec Inc. MTLW-102-24-L-D-380
Part No.:
MTLW-102-24-L-D-380
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-24-L-D-380 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post:
0.040" (1.02mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact