Samtec Inc. MTLW-102-22-S-S-405
Part No.:
MTLW-102-22-S-S-405
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-22-S-S-405 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.405" (10.29mm)
Contact Length - Post:
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact