Samtec Inc. MTLW-102-09-S-S-515
Part No.:
MTLW-102-09-S-S-515
Description:
.100" LOW PROFILE VARIABLE POST
Shipping
MTLW-102-09-S-S-515 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.515" (13.08mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact