Samtec Inc. MTLW-102-08-S-S-310
Part No.:
MTLW-102-08-S-S-310
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-08-S-S-310 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact