Samtec Inc. MTLW-102-08-L-D-360
Part No.:
MTLW-102-08-L-D-360
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-08-L-D-360 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact