Samtec Inc. MTLW-102-08-L-D-330
Part No.:
MTLW-102-08-L-D-330
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTLW-102-08-L-D-330 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact